Genel

8 Mart: Kadının Onuru

Okurlarımızdan Zeyno yazıyor:

“Geçen yıl bugün, 8 Mart 2018’de Kadıköy çarşıda yürüyorum. Karşıma pembe, mor pankartlı bir kadın grubu çıktı. Gelip geçen kadınlara çiçek dağıtıyorlar. Ne olduğunu anlamaya çalışırken içlerinden biri benim elime çiçek tutuşturdu ve ‘Kadınlar gününüzü kutlarız’ dedi. 8 Mart olduğunu o anda hatırladım.

‘Neyimi kutluyorsunuz?’ dedim.

‘Anamdan kadın doğmam başarı mıdır? Yüzde elli olasılığın nesini kutluyorsunuz?’

Çiçeği geri verdim. Kadın dondu kaldı. Yanındakiler de sessiz kaldılar birkaç saniye. Hani Windows mavi ekran verir ya, yüzlerinde mavi ekran okunuyordu. Önümdeki biraz ‘ee üü’ edip ‘Ama kadınlar eziliyor ya… işte onun için… farkındalık…’ gibisinden sakarca cümle kurmaya çalıştı.

‘Siz cinsiyetçisiniz!’ dedim.

‘Buradan gelip geçen, hiçbir şey başarmadığı halde sırf dünyaya kadın geldi diye tanımadığınız insanları kutluyorsunuz. Bu, cinsiyetçiliğin ağa babasıdır.’

Feministler cinsiyetçinin önde gidenidir.”

Şımararak çiçekleri kabul eden ve o gün karşısına çıkan herkesten aynı yavşak dalkavukluğu bekleyen, üstün insan olduğunu sanan yüzlerce kadın arasında aklı başında ve gururlu bir kadına çarpan feminist grup, o gün kamyon çarpmışa döndü. Feministler düşler dünyasında yaşarlar. Paralel evrende. Onlara çocuğun bile bildiği gerçekleri anımsatmanız, bu sarhoşluktan ayılmalarını sağlar. Rakı keyfini veya esrar tribini bozduğunuz kişiler gibi tepki verirler. Ayılmaya zorladığınız için aniden öfkelenir, sizden kaçmaya çalışır ya da saldırırlar. Duruşunuzu bozmazsanız karşınızda paramparça olduklarını görürsünüz. Doğru söylediğinize onlar da tanık olurlar, bütün evren de tanık olur.

Zeyno grupla konuşmayı sürdürmüş. Kadınların ezildiklerini kanıtlamalarını istemiş onlardan. Yaptıkları ezberleri okumuşlar. Zeyno erkeklerin öldükleri, hasta oldukları meslekleri; dövüldükleri, aşağılandıkları durumları; mahkemelerde ve yasa önünde erkeklerin nasıl ikinci sınıf muamelesi gördüklerini takır takır okuyunca gevelemişler, dilleri dolanmış. Savlarını kanıtlayamamışlar, karşı savı çürütememişler. Tek diyebildikleri şu olmuş: “İlk kez böyle bir tepki alıyoruz.”

Zeyno ilk ve son olmasın. Kadınlar; aklınızı başınıza alın ve onurunuza sahip çıkın. Boş beleş yalakalığa tav olmayın. İnsan ancak başardığı şeyler için övülmeyi ve kutlanmayı hak eder. Başarmadığı, olmadığı bir şey için ancak küçük çocuklar ve zihinsel özürlüler övülür. Siz kendinizi bunlarla bir mi tutuyorsunuz?

Leave a Reply

Doğrulama *Captcha loading...

Pin It on Pinterest