Genel

Çağdaş İzmir’in Kadın Otobüs Şöförleri

https://www.medyaege.com.tr/izmirin-kadin-otobus-soforleri-isbasi-yapti-122931h.htm

Arşiv: http://archive.is/Fths8

İzmir’in çiçeği burnunda, yediği kaba tüküren kadın belediye otobüsü şoförleri şöyle demişler: “Erkek egemen yapının kaleleri haline gelen iş kollarından birinde başlıyoruz.”

“Erkek egemen kaleleri” fethetmeye devam edecekseniz kanalizasyon işçiliği, inşaat işçiliği, maden işçiliği, oto tamirciliği, gökdelen camı siliciliği, uzun yol kamyon şoförlüğü, çobanlık ve dünyanın en ölümcül, meslek hastalıklarının en yaygın olduğu işler sizleri bekliyor. İzmir Belediyesi’ne gidin ve deyin ki, “Yağmur, kar demeden çöp kamyonunun arkasına takılmak ve çöp konteyneri boşaltmak istiyoruz. Kanalizasyona inip çamurun ve pisliğin içinde çalışmak istiyoruz. Kademede otobüslerin bakım ve tamirini yapmak istiyoruz.”

Hayır, hiçbirinde aybaşı izniniz olmayacak. Hayır, kol gücünüz daha az olduğu için size görece kolay işler verilmeyecek. Haydi, şimdi yıkın ataerkilliği! Feminist başkanın torpiliyle klimalı, hidrolik direksiyonlu, kırk türlü elektronik yardımcısı bulunan, yağını, suyunu bile kontrol etmek gerekmeyen son teknoloji otobüsün koltuğuna oturunca “erkeklerin yaptıkları her işi yapabileceğinizi” mi sanıyorsanız ya çok aptalsınız ya da herkesi aptal yerine koyuyorsunuz. İkisi de birbirinden kötü.

Bu kadınlar erkek şoför adaylarının önünde haksız yere kayırıldılar. Bir başka deyişle, İzmir’in erkek düşmanı Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu işi onlardan daha çok hak eden, karısını ve çocuğunu doyurmaya çalışan, Allah bilir kimisi zaten yıllardır otobüs süren genç erkeklere “Sen gelme” dedi. “Sen erkek olduğun için seni almayacağız, senin yerine daha deneyimsiz, daha sakar, gerilim altında daha kırılgan olan bu kadınları işe alacağız. Çünkü feminizm tanrıları böyle buyuruyorlar. Git kendine başka yerde iş ara.”

Dört işlem bilmeyen geri zekalılara şunu söyleyin: Daha önce erkeklerin yaptıkları işlere kadınları almak, o erkekleri işsiz ve ailelerini geçindiremez durumda bırakmak, demektir. Kadınları işe almak istihdamı artırmaz.

Leave a Reply

Doğrulama *Captcha loading...

Pin It on Pinterest