Genel

14 Ekim 2022 Amasra Maden Kazası

14 Ekim 2022 tarihinde Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı bir maden ocağında patlama yaşandı. Maden ocağında yer altında kalan 110 erkek işçiden 41’inin ölmesiyle Türkiye’de gerçekleşen en ölümcül iş ve madencilik kazalarından biri oldu. Patlamanın yaşandığı sırada madende yaklaşık 110 erkek işçi vardı ve bunların neredeyse yarısı 300 metre derinlikteydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 41 erkeğin öldüğünü, 28 erkeğin kendi imkanlarıyla kurtulduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 erkek işçinin kurtarıldığını ve hastanede tedavi gördüğünü açıkladı. Bazı raporlar, beş erkeğin 350 metrenin altında ve 44 erkeğin 300 metrenin altında çalıştığını belirtti. 15 Ekim’de içeride hiç erkek kalmaması nedeniyle kurtarma çalışmaları sona erdi.

Daha önce 13 Mayıs 2014’te Soma’daki linyit madeninde çıkan yangında 301 erkek işçi, 3 Mart 1992 tarihinde Kozlu’daki taş kömürü madeninde 263 erkek işçi, 7 Şubat 1990 tarihinde Amasya’daki kömür madeninde grizu patlamasında 68 erkek işçi, 7 Mart 1983 tarihinde Zonguldak Armutçuk’taki taş kömürü ocağında meydana gelen grizu patlamasında 103 erkek işçi ölmüştü.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bartın’da meydana gelen maden kazasında ölen erkeklerin kadınlarına 50 bin lira, yaralı erkek işçilere 25 bin lira sosyal yardım yapılacağını açıkladı.

Cümleler basından. “Erkek” ve “kadın” sözcüklerini biz ekledik. Basın bu haberleri “erkek” ve “kadın” sözcüklerini kullanmadan yaptı. Basın, mağdurlar, mazlumlar erkek olduğu zaman “işçi” gibi cinsiyetsiz sözcükler kullanmakla yetinir. Mağdurlar ve mazlumlar kadın olduğunda ise üstüne basa basa “kadın” sıfatını kullanır, hatta güzelce olanlarının da resmini habere iliştirir, tercihen masum görünüşlü resimlerini. Okuduğu her haberde yukarıdaki gibi düzeltmeleri yapmayanlar feminist yönlendirmelerden ve algı yönetiminden kurtulamazlar.

Leave a Reply

Doğrulama *Captcha loading...

Pin It on Pinterest