Genel

“Cinsel Tacizi Kadın Yaparsa İyidir”

Türkiye’de de benzeri yayınlanan “American Idol”, yani “Amerikan Putu” (evet, doğru çevirisi budur) yarışmasından bir sahne:

http://www.viewpure.com/7iQn-toQp6A?start=0&end=0

Jüri üyesi olan Katy Perry adlı şarkıcı, yarışmacıyı yanağından öpme niyetiyle aldatıyor ve dudağından öpüyor. Hem kendisi, hem de jüri üyesi erkekler zafer kazanmış edasıyla seviniyorlar. sanki hoş bir şey yapılmış gibi geri zekalı yarışmacının ağzı kulaklarında…

Feminizmin erkek düşmanlığı olduğunu, ezilen kesimin erkekler olduğunu, kadınların eşitlik adı altında git gide daha haksız yere kayırıldığını anlamak için çok basit bir yöntem önermiştik: Kadınla erkeğin yerini değiştirin. Şimdi bu sahnenin tersini düşünün: Yarışmacı kadın, erkek jüri üyesi yanağından öpmek için çağırıyor yarışmacıyı onun rızası olmadan dudağından öpüyor… Öbür jüri üyeleri hayret içinde ve suçlayıcı bakışlarla oradan uzaklaşırlar veya jüri üyesine müdahale ederler. Yarışmacı ilk anda olayın neşesiyle bir şey yapmasa bile hemen gerginleşir ve oradan uzaklaşır. Jüri üyesi, sözleşmesinde yarışmacıya cinsel tacizde bulunmaması gerektiğini bildiren madde gereği programdan atılır. Basın jüri üyesini yargılar ve cinsel tacizden suçlu bulur. Adamın sözde daha önce taciz ettiği, hatta tecavüz ettiği kadınlar mantar gibi biter, bir bir sıraya girerler “bana da yaptıydı” demek için. Paralı röportajlar verirler, ağlayarak “hatırlamak istemedikleri” anılarını anlatırlar. Feministlerin ve yakınlarının yarışmacıya yaptıkları baskı sonuç verir ve yarışmacı, hoşuna gitmiş bile olsa adama cinsel taciz davası açar…

Tersi olunca, kadın adama sarkıntılık edince sorun yok. Hatta bu kutlanacak bir şey. Erkeklerin kendinden nefret etmeyi öğrenmeleri böyle bir şeydir. Öğreten de feminizmdir.

Katy Perry’nin azılı bir feminist olduğunu ve şarkılarında, röportajlarında çoluk çocuğa erkek nefreti, eşcinsellik seviciliği aşıladığını not olarak düşelim.

Leave a Reply

Doğrulama *Captcha loading...

Pin It on Pinterest