Genel

Doktor-Hasta Fıkrası

Profesyonel erkek düşmanı, hayvansevici Odatv’den 150’lik boru inceliğinde bir haber (yazım yanlışlarını özellikle düzeltmiyorum):

https://odatv.com/damaryolunu-cikarirken-koluna-dokundugum-gerekcesiyle-01081915.html

01.08.2019 01:38

Sosyal medyada doktor olduğunu belirten “B. G.” adlı kullanıcı, bir hastasının damaryolunu çıkarırken koluna dokunduğu ve bu yüzden abdestini bozduğu gerekçesiyle şikayet edildiğini duyurdu.

Sosyal medya kullanıcısı daha sonra tutanığın yırtılıp hakkında işlem yapılmadığını belirtti.

“B. G.” adlı kullanıcı, olayı şöyle yazdı:

“Az önce Perşembe günü gelen ve hacı olduğunu iddia eden (tutanağa yazmışlar) bir amca(52) tarafından işlem sonrası damaryolunu çıkarırken koluna dokunduğum ve bu yüzden abdestini bozduğum gerekçesiyle şikayet edildiğimi öğrendim.

Yönetim daha önce de bu tarz şikayetlere -daha çok kadın hasta erkek doktor şeklinde- maruz kaldığı için tutanağı bana okuttuktan sonra yırttı gözümün önünde. Hastanın olayı büyütmemesi için gönlü olsun diye yazdırdıklarını da ekledi. O konuda mantıklı ve anlayışlılar sağolsunlar.”

Odatv gazetecilik standartlarını çok yükseltti. Telefonun camını kaydıra kaydıra Twitter’da, Facebook’ta geziyor, ilginç gelen şeyleri kopyalayıp yapıştırarak “habercilik” yapıyorlar. Olayın ne olduğu az çok belli. Ne zaman olduğu ise belli değil. Kimlerin başından geçtiği belli değil. Nerede olduğu belli değil. Hiçbir şey belli değil. 5N1K yok.

Haber aslında şu: “Telefonun camında bir şey gördük, kopyalıyoruz.”

Kadınların sözde mağdur olduğu tekil olay haberlerinin çoğunluğu bu şablona uyar, dikkat ediniz. Bu haberde “kadın mağdurluğu” belirgin değil. Tersine, bir erkek hasta, bir kadın doktoru şikayet ediyor. Şikayet gerekçesi gereksiz yere koluna dokunarak abdestini bozması. Bunun cinsellikle veya feminizmle ne ilgisi olduğunu sorabilirsiniz. Aşağıdaki doktor-hasta kombinasyonlarına bir bakalım:

  1. Kadın doktor erkek hastaya gereksiz yere dokunuyor. Erkek hasta abdestini bozduğu için şikayetçi oluyor.
  2. Erkek doktor kadın hastaya gereksiz yere dokunuyor. Kadın hasta abdestini bozduğu için şikayetçi oluyor.
  3. Kadın doktor erkek hastaya gereksiz yere dokunuyor. Erkek hasta kendisine cinsel tacizde bulunulduğu için şikayetçi oluyor.
  4. Erkek doktor kadın hastaya gereksiz yere dokunuyor. Kadın hasta kendisine cinsel tacizde bulunulduğu için şikayetçi oluyor.

Birinci olasılık zaten bu haber. Cinsiyetler yer değiştirseydi, yani B olasılığında ne olurdu? Odatv olayı haber yapmazdı. Çünkü Twitter kullanıcısı erkek olacaktı. Mağdurluk bildiren erkek doktor olacağı için haber değeri yoktu. Belki “yobaz hasta” temalı bir haber okuyabilirdik. Kafaları karışırdı biraz belki, sonuçta “yobaz kadın” ile “mağdur kadın” arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaklardı. İdeolojiler arasında bir öncelik belirlemek zorunda kalacaklardı! C olasılığında erkek Twitter kullanıcısının yakınması kesinlikle dikkate alınmazdı çünkü erkekler mağdur olamaz. “Tıpta ayıp olmaz”; “Hastasın sen, doktor seni tedavi ediyor, bir de dokunmasa mıydı?” vesaire ağzının payını alırdı. D seçeneğine gelelim… Eğer olay hastanın Twitter hesabından yazılsaydı Odatv kıyameti koparırdı. “Tacizci doktor…” Çünkü kadınlar asla tacizci olamazlar.

Şimdi bir beşinci seçeneği düşünelim: Ya erkek hastanın şikayeti üzerine kadın doktor niyeti bozup “o da bana sarkıntılık etti” deseydi? Tutanağı yırtmak şöyle dursun, adamcağız doğduğuna pişman edilirdi. Mağdur olduğunu düşünürken özür dilemek ve ağır bedel ödemek zorunda bırakılırdı. Örnekleri bol.

Önünüze gelen bu tüp haberlerde yapacağınız ilk iş kadınla erkeğin yerini değiştirmektir. Bunu yapmayı alışkanlık edinin. Olayın tarafları karşı cinsten ise ikinci aşama zihinsel egzersiziniz şu olsun: Kadın durumdan sıyrılmak için “bana taciz etti” deseydi ne olurdu? Bunu yapın. Bunu yapmaya alışın. Çünkü gittikçe artan sayıda kadın, feminist toplumun bu yumuşak karnını keşfediyor ve o noktadan saldırıya geçiyor.

Leave a Reply

Doğrulama *Captcha loading...

Pin It on Pinterest