Genel

Evrensel Gazetesi ve Rıza Akpolat Erkeklerden Nefret Ediyor

Haberin bağlantısı: https://www.evrensel.net/haber/380396/meydan-besiktasta-kadin-calisan-mal-sahibi-tarafindan-darbedildi

Haberin arşiv amaçlı görüntüsü (2MB):

Habere göre Beşiktaş’ta bir işyeri sahibi Gaye Akıl adındaki işçisini darp etmiş.

Ama haber sayfasındaki videoyu izlerseniz, kör değilseniz şunu görüyorsunuz: Adamın biri koridordan geliyor ve önce erkek işçiye, sonra kadın işçiye vuruyor. Daha sonra sokakta/pasajda kim olduğu bildirilmeyen bir başka erkeğe vuruyor. Evrensel gazetesi 1990’lardan beri sürdürdüğü nefret dolu yayın çizgisini hiç bozmadı. Türk ve Kürt işçilerin birlike dövüldüğü gösteride “Polis Kürtleri dövdü” diye manşet attı. Erkek ve kadın işçinin patrondan birlikte dayak yedikleri videoyu “kadına şiddet” diye yayınlamasına hiç şaşırmadık.

Şimdi bu kepazeliği bileşenlerine ayırıp çözümleyelim:

1) Videonun ve haberin içeriğinin farklı olduğunu haberi kaleme alan muhabir de, site editörü de biliyor. Bile bile böyle bir haber yapabiliyorlar çünkü gazete okuyucularının ve genel olarak insanların zeka düzeyindeki ciddi gerilemeyi biliyorlar. Silikon mankeni kestikleri videonun altına “IŞİD’in infaz videosu”, elini silaha bile götürmediği görülen askerin vurulduğu videoyu “darbeciye direnirken vurulan 15 Temmuz şehidi” diye haber yaptılar. Herkes izledi. Çoğunluk gözüyle gördüğüne değil, videonun altında yazana inanıyor. Feminizm işte böyle hipnoz altındaki kişileri avlıyor. Aklı başındakileri değil.

2) Evrensel editörü Mehmet Özer, Gaye Akıl’la birlikte dayak yiyen erkek işçi Enver D.’yi görmezden geliyor. Çünkü “kadına şiddete hayır” demek, “erkeğe şiddete evet” demektir. Bunun istisnası yoktur. Bu bir abartı değildir. “Ya hayır ya salak, onu kastetmiyoruz!” demeyin, tam olarak buna inanıyorsunuz. Yalnızca henüz farkına varmadınız.

3) Bakın Beşiktaş belediye başkanı Rıza Akpolat da erkeklerden nefret ettiğinin farkına varamamış. O da gözüyle göre göre, bile bile Ender D.’nin yediği dayağı bilmezden geliyor.

4) Gaye Akıl “muhatap bulamadığını” söylüyor. Yalan söylediği kesin çünkü bu videoyla ve bir sayfa dilekçeyle savcıya gitseydi kesinlikle dava açılırdı. Kesin olmayan bir şey var, o da şu: Gaye Akıl büyük olasılıkla patrona çok kinlendi, bir olasılık tanıdık avukatlara akıl sordu, patronun umduğu cezayı almaması veya cezasının tecil edilmesi olasılığına karşılık başka bir çözüm düşündü. “Twitter’a koyayım, rezil edeyim” diye düşündü. Çünkü okuduğunu anlamaktan, gördüğüyle okuduğu arasındaki farkı görmekten aciz kalabalıkların dünyasında “sosyal medya”, mahkemelerden daha muteber. Veya belki yine dava açacak ama uzlaştırmada elini güçlendirmek için videoyu basına verdi. Gaye Akıl bunu şeytani niyetlerle yapmış olmak zorunda değil. Ama onu bu seçenekleri aramaya teşvik eden şey, toplumun son yıllarda “kadına şiddet” başlığı altında yürüttüğü cadı avıdır. Enver böyle bir şeyi düşünmezdi, düşünemezdi çünkü videoyu Twitter hesabına koysa bir kaç “ah vah” ve “cık cık” dışında bir tepki almaz, “dava açsana oğlum” dışında bir ses işitmezdi. Ama Gaye’nin elinde onda olmayan bir silah var: “Kadına şiddet” cadı avı kartını oynadı.

5) Videoyu izleyin. Patron, erkek işçisine vururken kadın işçi patronu engellemeye çalışmıyor. Ama patron kadın işçiye vururken erkek işçi patronu engellemeye çalışıyor. Hatta bir kaç tokat da bu yüzden yiyor. Ama erkek işçi teşekkür almak yerine kadın çalışma arkadaşından bir kazık daha yiyor. Bakın Gaye Twitter’da ne yapmış:

Erkek çalışma arkadaşına vurulması zerre kadar umurunda olmamış olacak ki, #kadınaşiddet, #kadınaşiddetehayır etiketlerini kullanmış, sanki yapabilecekleri bir şey varmış gibi Emine Erdoğan’dan ve kadın bakanından yardım istemiş. Bakın çok net: Savcıya gitse kesinlikle patronu mahkum ettirecek. Ama yapmıyor. Çünkü feminizm kadınlardan böyle davranmalarını istiyor. Gaye Akıl #adaletistiyorum derken yalan söylüyor. Gaye Akıl da çoğu kentli hemşehrileri ve hemcinsleri gibi erkeklerden nefret ediyor ve ayrıcalık istiyor, adalet değil.

Garibim Enver büyük olasılıkla çalışma arkadaşından nasıl bir kazık yediğinin farkında değil. Çünkü o da, belediye başkanı Rıza Akpolat ve Evrensel sayfa editörü Mehmet Özer gibi hemcinslerinden ve kendisinden nefret etmeyi öğrendi.

Videoda erkeklere vurulan anların kareleri:

2 Comments

  1. Berkan

    Ana sayfanız açılmıyor 2. sayfadan itibaren gözüküyor bize ulaşın kısmında da aynı şekilde tıklayınca sadece zip içinde boş dosya indiriyor o yüzden buradan yazayım dedim. Ya benim bilgisayarımda bir sorun var ya da sitede bir aksaklık olmuş. Haberiniz olsun bir kontrol edin isterseniz.

Leave a Reply

Doğrulama *Captcha loading...

Pin It on Pinterest