Genel

Feminist Yalanlar

1. 2015 yılı itibariyle, dünyada çalışma yaşında bulunan kadınların/kızların sadece yarısı çalışabilmektedir. Bu oran erkeklerde 77% civarındadır.

Evet. Ancak bilmeniz gereken şey ülke geliştikçe kadınların çalışma oranlarının artmadığıdır. http://data.worldbank.org/indicator/SL.TLF.CACT.FE.ZS

Yani kadının çalışması gelişmişlik göstergesi değil. Gelişmiş olmasına rağmen İsveç’te kadınların iş gücüne katılım oranı 60 – Tanzanya’da 88%.

Kadınların daha çok çalışması kadınların işine gelen bir şey değil. Bir çok gelişmiş batı ülkesinde kadınlar eğitimlerini tamamlayıp, 30’lu yaşına kadar evlenip sonra aileleriyle vakit geçirmek için iş gücünden çekiliyor – part time işe giriyor, küçük esnaf vs. oluyor.

Burada kadınların seçimleri belirleyici. Erkeklerin baskısı sadece Suudi Arabistan yemen gibi ülkelerde sözü edilebilecek bir şey.

 

2. Çalışma hayatında bulunan kadınlar, aynı pozisyondaki erkek meslektaşlarının kazandığı ücretin ancak 70% ‘i kadarını kazanabilmeketedir. Ücret eşitligi yoktur kadınlar için.

Büyük yalan.

https://www.washingtonexaminer.com/harvard-prof-takes-down-gender-wage-gap-myth

 

3. ABD gibi bir ülkede dahi, zenci kadınlar, aynı pozisyondaki beyaz erkeklerin kazandıklarının 64% ‘ünü, Latin kökenli kadınlar ise ancak 56% ‘sını kazanabilmektedir.

Yine büyük yalan. Öyle bir şey olsaydı kapitalist şirketler asla beyaz erkek çalıştırmaz, aynı pozisyonda madem Latin kadınlar aynı işi yaparak daha az para alacaklar – sadece onları çalıştırırlardı. Azıcık mantık…

 

4. An itibariyle dünyada 62 milyon kız temel eğitimden yoksun bırakılmıştır.

Bu da doğru değil. Toplam 59 milyon cocuk okula gitmiyor. Bunların

http://allinschool.org/out-of-school-children-by-region/

Orta ve Güney Afrika ve Güneybatı Asya (Bangladeş Afganistan Pakistan vs) da bu sayının ezici bölümü kız cocukları. Dünyanın geri kalanında böyle bir fark yok.

Hatta dünya genelinde okula devamlılıkta erkekler daha kötü – daha çok erkek cocugu okula başlayıp bırakıyor.

http://unesdoc.unesco.org/images/0021/002155/215522E.pdf (38. sayfa)

 

5. Her 5 insan kaçakçılığı kurbanından 4’ü kadındır/kızdır.

Öncelikle muhtemelen bu da yalan: https://www.theguardian.com/uk/2009/oct/20/government-trafficking-enquiry-fails

Hani, nerede bir gösterin bakalım ?

Doğru bile olsa belki kimse erkekleri kaçırmıyor ama cinayete kurban gidenlerin 90%’ı erkek. Kadınların da askerlik yaptığı yerlerde (ABD) askerde ölenlerin 99%’u erkek. Kadınların askere alınmadığı yerlerde ölenlerin 100%’ü erkek. (bkz: kadın cinayetleri)

 

6. Dünya genelinde kadinlarin/kızlarin 30%’u partnerlerinden bir sekilde şiddet görmüştür/görmektedir.

Fiziksel şiddet açısından kadınlar dezavantajda. Ama psikolojik şiddet açısından erkekler dezavantajda. erkeklerin fiziksel gücü psikolojik gücü yanında getiriyor sanılıyor. Halbuki intihar ve tanısı konmamış psikolojik hastalıkları incelediğinizde erkeklerin ciddi dezavantajda oldugu görünüyor :

Tıp yayını:

http://www.bcmj.org/sites/default/files/BCMJ_53_Vol10_suicide.pdf

Psikoloji yayını:

https://www.psychologytoday.com/us/blog/how-do-life/201510/male-suicide-the-silent-epidemic

 

7. An itibariyle dünyada 125 milyon kadın/kız kadın sünneti kurbanıdır.

Kadın sünneti erkeklerin değil kadınlarin bizzat kadınlara uyguladığı bir şiddettir. Kadın sünnetinin yaygın oldugu Sudan gibi ülkelerde yapılan araştırma erkeklerin sünnet olmamış eşleri tercih ettiğini göstermektedir. Sünnete karar veren ve uygulayanlar ailedeki yaşlı kadınlar ve yine kendileri de kadın olan sünnetçilerdir.

http://infogalactic.com/info/Female_genital_mutilation

 

8. Pakistan ve Hindistan’da her yil 2000 kadar kadin namus cinayetine kurban gitmektedir.

Ama bu, cinayetlere kurban giden insanların büyük bölümünün erkek oldugu gerçeğini değiştirmemektedir. Kurbanların 78%’i erkek. Namustan dolayı öldürülmek kötü de, borç para yüzünden ya da trafik kavgası ya da kıskançlık yüzünden öldürülmek iyi mi ?

http://infogalactic.com/info/Homicide_statistics_by_gender

 

9. 2014 yili itibariyle, 74 Amerikan üniversitesinde çalışan kadınlara yönelik muhtelif cinsel taciz vakaları yaşanmıştır.

Bunların bir çoğu sahte suçlamalardır.

http://time.com/30545/its-time-to-end-rape-culture-hysteria/

 

10. Dünyada 15-44 yaş aralığındaki kadınların/kızların tecavüz ve aile içi şiddet kurbanı olma olasılıkları, kanser, araba kazası, savaş ve sıtma kurbanı olma olasılıklarının toplamından fazladır.

Değil. Bir kere neye tecavüz neye taciz dendiği ülkeden ülkeye değişiyor. Burada “sözlü taciz” olarak sınıflandırılan bir şey İsveç’te “tecavüz” olarak adlandırılıyor. Isveç’in tecavüz oranı 100.000’de 60 küsür. Amerikada 100.000’de 27,3. Göğüs kanserinden ölme oranı 100.000’de 21. Nasıl bir hesap belli değil.

 

11. Dünya parlamentolarındakı toplam sandalyelerin yalnızca 22%’si kadınlar/kızlar tarafindan doldurulabilmektedir.

Kadın seçmenler erkeklerle oy vermesinler o zaman ? Amerikadaki seçmenlerin 53%’ü kadın. Kongredeki kadın temsilcilerin oranı 20%. Obama ve Clinton’a erkeklerden cok kadınlar oy verdi.

 

12. ABD’deki her 5 kız/kadın üniversite öğrencisinden 1’i, üniversite dahilinde cinsel tacize ve/veya saldırıya maruz kalmıştır.

Yani neresinden tutsam elimde kalacak. Hiç girmiyorum. Yukarıdaki Tıme makalesini okuyun.

 

13. S&P 500 firmalarının yalnızca %5′ i kadin CEO’lar tarafindan yönetilmektedir. 

Benden çok daha iyi anlatan birisi için (İngilizce)

Ayrıca : Kadınların sanatta bilimde geri olmasının sebebi

 

14. Dünyada 50 milyona yakin kadın/kız arzuları dışında yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda bırakılmışlardır. 

Evet. Çünkü kocaları ya öldürülmüş, ya savaşa gitmiş, ya sürgüne gönderilmiştir. Ya da kocaları da kadınlarla birlikte sürülmüştür. Erkekler zevk sefa içindeyken kadınları sürmüşler gibi gösteriyorsunuz.

 

15. Dünyadaki bilimsel araştırmacıların yalnızca 30%’u kadındır/kızdır.

Yine : Kadınların sanatta bilimde geri olmasının sebebi

(Feminist Yalanlar yazısı kirmizihap.org sitesinden alıntıdır. Yazım hataları ve kırık bağlantılar düzeltilmiştir.)

Leave a Reply

Doğrulama *Captcha loading...

Pin It on Pinterest