Genel

Kadın Maden İşçisi… Maşallah de!

Erkeğin yaptığı her şeyi kadının da yapabileceğini düşünen feministlerin kadınları nedense (!) askerlik, madencilik, kanalizasyon işçiliği, tersane işçiliği, kaynakçılık, inşaat işçiliği, balıkçılık, uzun yol kamyon şoförlüğü gibi ağır, tehlikeli ve hastalıklara neden olan mesleklerde görmek istemediklerini daha önce yazmıştık. Varsa yoksa klimalı, kaloriferli ofislerde, az çalışıp çok kazandıran ballı kaymaklı işlere sulandıklarını yazmıştık. “Eşitlik” endekslerinde yalnızca az çalışıp çok kazandıran şirket yöneticiliği, yüksek bürokratlık, üniversite öğretim üyeliği gibi işlerin alındığını, çok çalışıp az kazandıran, ağır ve tehlikeli işlerin asla hesaba katılmadığını yazmıştık. Feminizm ikiyüzlüdür demiştik.

Avrupa ve Amerika’ya göçmüş olan İranlı gazetecilerin haber sitesi olan İranwire’da bir haber bize “Acaba yanılıyor muyuz?” dedirtti. İran’da mazbut, sağduyulu kesimin dışında birbirinden ikiyüzlü, birbirinden faşist iki kesim var: Biri, iktidardaki namussuzlar. Öbürü, rejime muhalif ve muhalefet bahanesiyle ülkesine ihanet eden namussuzlar. Bu ikinci kesim Batı’ya ait ne varsa kucaklıyor, feminizm dahil. 1980’lerde 90’larda Amerikan “think-tank”ler Müslüman ve Uzak Doğulu toplumların Amerika’ya ve Yeni Dünya Düzeni’ne direnme eğilimini kırmak ve onları içten çözmek için feminizmi kışkırtma yolunu tavsiye etmişlerdi. Aradan geçen zaman, tavsiyenin çok yerinde olduğunu doğruladı. İran aleyhine propagandanın merkezinde hep kadınlar var. Şimdi habere bakalım.

https://iranwire.com/en/features/6800

http://archive.is/wip/D7ODf

Başlık şu: “Tanımanız Gereken İranlı Kadınlar: İlk Kadın Kömür Madencisi”

Yazıya İranlı kadınların her alanda “etki sahibi” olduklarını okuyarak başlıyoruz. Madencilik gibi ağır bir işte kadınların ne kadar ender görüldüğünden falan söz ediliyor. Fotoğraflara gözümüz ilişiyor. İşçi tulumuyla, yüzü gözü kömür karası içinde bir kadın görüyoruz. Yanıldık mı acaba? İran gibi “kadınların dışlandığı, ezildiği” bir ülkede en ağır erkek işlerinden birini yapan bir kadın? Hayret!

Ama bir dakika, fotoğrafta bir gariplik var. Kadının baretinde lamba yok. Ayrıca kadının bareti açık renk. Acaba bu bir beyaz baret mi? Çok sonraki paragraflarda durum açıklığa kavuşuyor: Baret beyaz çünkü bu kadın maden işçisi değil, mühendis! “Madenci” sözcüğüyle yazıya başlayıp epey bir tıraş yaptıktan sonra hiç şaşırtmayan gerçeği itiraf ediyor. Feministlerin sahte haberlerinden biri daha. Kadının yüzüne numaradan kömür sürüp fiyakalı fotoğraflar çekmişler.

Maden mühendislerinin madene inmeleri haftada, ayda, yılda bir gibidir. Ve indiklerinde bütün bir vardiya kalmazlar. Bu kadın erkeklerin yaptığı işi yapmıyor. Yapmak da istemez zaten. Feminizm ikiyüzlülüktür.

“Kadın, erkeğin yaptığı her işi yapabilir, hatta daha iyi yapabilir” diyen feministlerin gözüne sokun:

4857 Sayılı İş Kanunu Madde 72: “Maden ocakları ile kablo döşemesi, kanalizasyon ve tünel inşaatı gibi yer altında veya su altında çalışılacak işlerde on sekiz yaşını doldurmamış erkek ve her yaştaki kadınların çalıştırılması yasaktır.”

“Kadınların kanalizasyonda, tehlikeli inşaatlarda, madenlerde çalışma hakları ellerinden alınamaz” diyen tek bir feminist görebiliyor musunuz?

Haberin arşiv görüntüsü:

Leave a Reply

Doğrulama *Captcha loading...

Pin It on Pinterest