Genel

Opet’den Erkek Düşmanlığına Tam Gaz Devam

Daha önceki reklamına kadın pompacıyı çıkartıpPatron olunca bütün erkekleri işten atacağımdedirten erkek düşmanı (=feminist) Koç Holding şirketi, sonraki reklamında aynı çizgide devam ediyor.

Reklamı şuradan izleyebilirsiniz: /watch?v=IR0-7P44gBw (başına youtube.com ekleyin)

Karayolunda ilerlemekte olan bir aile otomobilinin direksiyonunda kadın var. Ailenin reisi kadın. Otomobil kullanmayı daha iyi bilen kadın. O otomobil de kadının kazandığı parayla alınmış olmalı. Arkada çocuk var. Kocası da sağ koltukta sümsük gibi oturuyor. Sümsük gibi oturmaktan fazlasını yapıyor. Depo kapağının açılıp kapandığını aynadan görerek korku içinde ne oluyor diye karısına soruyor.

Sakal adamda ama “adamlık” kadında. Karısı, ailenin direği, bilge ve güvenilen kişi, dingin ve sakin kişi olarak gülümsüyor ve yanıtlıyor: “Araba Opet’e gireceğimizi anladı, seviniyor.” Sonra istasyonu görüyoruz. Pompacı bir kadın.

Sonra arkadaki pompacıların da kadın olduğunu görüyoruz.

Cinsiyetler tamamen yer değiştirmiş durumda. Erkeklere korkak, zayıf, telaşlı, dayanacak güçlü bir omuz arayan roller biçiliyor ki kadınsı davranış normalleşsin. Kadına da tersi, erkek olma rolü biçiliyor. İnsanlar reklamlara bir filmi izler veya yazıyı okur gibi dikkat kesilmezler. Çoğu kez istemsizce maruz kalırlar. İşte bu anlarda çoğunlukla bilinçaltı devrededir. Hızla akıp giden parlak ve renkli görüntü ve ses karambolünde ayrıntıları ayırt edemezler. Ama bilinçaltı bütün ayrıntıları görür ve kaydeder. Bilinçaltı, televizyonu veya basılı medyayı gerçek dünyadan ayırt etmez. Bu ayrım ancak bilinçle yapılır. İşte bu yüzden televizyonda, filmde, romanlarda gördüğümüz davranışlar gerçek insanların davranışlarıymış gibi belleğimizde birikir. Belleğimiz, ortalama erkek davranışını, ortalama kadın davranışını, ortalama çocuk davranışını vb. bu otomatik mekanizmalarla oluşan birikimden süzer. Dolayısıyla bu ortamlarda gördüğümüz davranışlar alıştığımız kalıpların, önyargıların, kişilik prototiplerinin kaynağı olurlar. Eğer bu malzemeye çokça maruz kalıyorsanız gerçeklik algınız da o oranda çarpılacaktır.

Bugün yetişen kuşakta on binlerce yıldır her insanda bulunan erkeklik ve kadınlık bilgisi olmayacak. Çünkü kasıtlı ve sistemli yapılan algı yönlendirmesiyle roller, fizyolojik ve ruhsal nitelikler birbirine giriyor. Psikoloji ve toplumbilim alanında yayınlanan bilimsel dergileri incelerseniz, cinsiyetle ilgili en küçük ayrıntıların bile araştırıldığını ve rapor edildiğini görürsünüz. Büyük paralar harcanarak yapılan bu araştırmaların sonuçları kütüphane köşelerinde tozlanıyor sanmayın. İyi yetişmiş reklamcılar bunları veri olarak kullanıyorlar. Büyük bütçeli reklamlarda gördüğünüz hiç bir ayrıntı rastlantı değildir. Bu adamlar bunu yapmak için çok çalışıyorlar ve milyonlarca lira alıyorlar.

Opet’ten alışveriş yapmayı sürdüren erkekler kendilerine, Opet’ten alışveriş yapmayı sürdüren kadınlar da babalarına, kocalarına, erkek kardeşlerine ve oğullarına yapılan hakareti ve fitneyi finanse etmiş oluyorlar.

Leave a Reply

Doğrulama *Captcha loading...

Pin It on Pinterest