Genel

Sıradan Bir Gün, Onedio Okuyoruz

Aşağıda 2014 yılında Onedio anasayfasında görünen bir başlığa tıkladığımızda karşımıza çıkan sayfanın görüntüsü var. Pikseline dokunmadık. Dikkatle inceleyip neye baktığınızı anlamaya çalışın. (tıkla büyüt)

Feminizmi gördünüz mü? Görmedinizse gösterelim. Aynı görüntüde sarıya boyadığımız yerlere dikkat edin. (tıkla büyüt)

Sağ tarafta sarıya boyadığımız başlıklar:

“Cinsiyet Ayrımına Dur Demek İçin Kadın Görselli Trafik Işıkları”

Onedio, trafik ışıklarındaki insan figürünü “erkek” olarak görüyor. Okuduğumuz haber neydi? İş kazaları. İş kazalarındaki ölenler ve sakatlananlar figür değil, gerçek insanlar. TÜİK veya sendikaların verilerine göre bu insanların en az dörtte üçü erkektir. Haberde tek bir “erkek” sözcüğü geçmediğine dikkat edin. Yalnızca “işçi” diyorlar. Üstelik tek bir kadın işçi fotoğrafı yokken!

“Her Biri Ayrı İlham: Karşınızda Türkiye’nin En Güçlü 20 Kadın CEO’su”

Kadın genel müdürleri gösteriyorlar bize. Kadınların genel müdür olması gerektiğini söylüyorlar. Haberde madende, inşaatta, kanalda, fabrikada ölen “işçi”leri saymışlardı, erkek olduklarına değinmeden. Bize ilham da veremiyor bu garibanlar. Demek ki erkekler ağır ve az kazandıran işlerde hırpalanmayı, ölmeyi sürdürsünler, kadınlar da onların yöneticileri olsunlar istiyor Onedio.

“Kadın Olmanın Başlı Başına Bir Güç Olduğunun 8 Kanıtı”

Bu haberi arşivlerden arayıp bulabilirsiniz. Riskli ve az kazandıran işlerde çalışıp evini geçindiren kadınlardan söz edilmiyor, hayır. Kocasının ve toplumun parasıyla, iteklemesiyle, kayırmasıyla bir yerlere gelebilen, dahası bu kayırmayı talep eden “güçlü” kadınları övüyorlar.

“Ülkede Kadın Olmanın Acıdan İbaret Olması ve Taciz Üzerine Tokat Gibi Bir Yazı”

Feministler bu “tokat” gibi yazıları pek seviyorlar. Kadına tokat atmak yasak ama kadınları yeterince kayırmayan toplumlara mecazi tokatlar atmaya doyamıyorlar. Üç kuruş para için ölen, sakatlanan, hastalanan erkeklerin haberinin hemen yanında, bize kadınların “acıların çocuğu” olduklarını inandırmaya çalışıyorlar.

“Dünya Kadınlar Günü İçin 10 Kadın Sanatçıdan…”

Erkekler kadın CEO’ların oturacakları binaların inşaatından düşedursunlar, acıların çocuğu kemanını çalmaya devam.

“8 Mart Dahil Her Gün Yalnızca Kadınların Yaşadığı, Erkeklerin Anlayamayacağı 26 Durum”

Feminist mitolojide Tanrı erkekleri anlamasınlar diye yaratmış zaten. Onların işi kadınlarını ve çocuklarını doyurmak için iş kazasında ölmek, kadınlarını ve çocuklarını korumak için savaşta ölmek. Rastgele tıkladığımızda karşımıza gelen şu sayfadaki erkek düşmanlığının şiddetini anlamaya ne erkek savcıların, ne erkek yargıçların, ne erkek milletvekillerinin, ne erkek yurttaşların zekası yetiyor. Onedio, 2014’ten beri çizgisini hiç bozmadan, hatta saldırıyı yoğunlaştırarak sürdürüyor. Erkekler de gelip geçen trene bakar gibi bakıyorlar.

 

4 Comments

 1. abcd

  -Ne olur canım kadınlara biraz ayrıcalık tanınsa.
  -Aha bu olur.
  https://twitter.com/HaberReport/status/1531659635446390784?cxt=HHwWgICx-diUxsEqAAAA

 2. Hiç kimse

  Maskülen benliğin geliştirilmesine, erkeklerin evlenmek istememesine vb. canı yanmış gibi şiddetle karşı çıkan kadınlar var. Bunun hakkında bir yazı çok iyi olur.

  Karşı çıkmalarının sebebi belli. Erkekler bilinçlenirse bunların etrafındaki pervane olup kırılgan egolarını okşayan beta erkekler kalmaz. Evlenip beleşten parasını sömüreceği erkeklerin kalmayacağı gibi.

Leave a Reply

Doğrulama *Captcha loading...

Pin It on Pinterest