Genel

TMMOB’un ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın Erkek Düşmanlığı

Bir okurumuzun verdiği bilgiye göre İnşaat Mühendisleri Odası, çalıştığı işyerinden ücretsiz doğum iznine ayrılmış olan üyelerini aidattan muaf tutmaya başlamış:

http://www.imo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=26245&tipi=2&sube=16

Bu, Oda’nın ilk cinsiyetçi uygulaması değil. Üyelerinin ezici çoğunluğu erkek olan TMMOB’un ve özellikle İMO’nun uzun süredir erkeğe şiddeti onayladığını biliyoruz:

http://istanbul.imo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=22346&tipi=2&sube=2

İMO’nun cinsiyet ayrımcılığını artarak sürecek gibi görünüyor, çünkü “kadın inşaat mühendisleri” diye bir meslek grubu tanımlamışlar ve XX kromozomlarının bu mesleği farklı icra ettiğine veya etmesi gerektiğine inanıyorlar:

http://www.imo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=26205&tipi=17&sube=0

Üyelik aidatı atla deve değil ama bu ayrıcalığın sembolik önemi var. Oda’ya işsiz kalmış üyeleri de muaf tutup tutmadıklarını sorduk. Tahmin ettiğimiz gibi, tutmuyorlarmış. Yani bir nedenle işinizden atılırsanız size bir tekme de Oda vuruyor ve aidat talep ediyor. Ama KENDİ İSTEĞİNİZLE gebe kalır, KENDİ İSTEĞİNİZLE ücretsiz izin alırsanız muafsınız. Başka türlü anlatalım: Elinizde olmayan nedenlerle işsiz kaldığınızda oda hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız aidat ödeyeceksiniz. Ama kendi isteğinizle gebelik iznine ayrıldıysanız aidat ödemeden hizmetten yararlanmayı sürdürebileceksiniz. Neden? Çünkü kadınsınız ve haklısınız.

Erkeğe yönelik ayrımcılık ve dışlama modern yaşamın o kadar içine sinmiş, o kadar kanıksanmıştır ki, biri parmağıyla gösterene kadar fark etmiyoruz. Zaten fark etsek bu ayrımcılık son bulurdu. Bu aptallığımızın bedelini feministlerin yalanlarına kanarak ödüyoruz.

Oda’nın afişte kullandığı görsel de yoruma muhtaç. Önemsiz bir ayrıntı, evet, ama hazırlayanın bilinçaltını açığa vuruyor. Görselde yedi-sekiz aylık gebe bir kadının şantiyede çalıştığını görüyoruz. Bu kadın ölçü aletlerini bile kaldıramaz, doktor yasaklamıştır. İskeleye tırmanamaz, yorucu işleri yapamaz, güneşte fazla bekleyemez. Şantiye bedensel dayanıklılık gerektirir. Mimarı, mühendisi bu işi yapacaksa bu dayanıklılığı göstermek zorundadır. Bu görseli afiş olarak uygun gören Oda görevlisi, belli ki bu gebe kadının işlerinin bir bölümünün onun yerine başkaları tarafından yapılıvereceğini düşünüyor olsa gerek. Ve bu başkaları büyük olasılıkla erkek olacak. Erkek, kadına zor gelen işleri yapıverecek. Neden?

-“Kadın zayıf yaratılmıştır, şantiye ona ağır gelir, kendisine yardımcı olunmalıdır.”

-Peki, iş yükünü başkaları paylaşacaksa kadın mühendise daha az ücret ödeyelim?

– “Olmaz, pis cinsiyetçi seni! Kadın düşmanı, mağara adamı, geri kafalı, tecavüzcü seni!”

Leave a Reply

Doğrulama *Captcha loading...

Pin It on Pinterest